Witaj na stronie firmy Mesoworks SP ZOO

Własna działalność – to naprawdę się opłaca

Własna działalność – to naprawdę się opłaca

Własna działalność – to naprawdę się opłaca

Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie stoisz na życiowym rozdrożu – umowa o pracę czy własna działalność gospodarcza? Każda osoba, która zdecydowała się na drugie rozwiązanie, była w tym samym punkcie, w którym ty jesteś teraz. Ją również wypełniały obawy o to czy podejmuje słuszną decyzję. A jednak, jeśli porozmawiasz z osobami pracującymi na własnej działalności, zobaczysz, że są one zadowolone z tego rozwiązania. Nic dziwnego, czytaj dalej i dowiedz się, że własna działalność to w wielu branżach najlepszy wybór.

  1. Wolność i nieograniczone możliwości

Zacznijmy od tego, co na ogół jest głównym motorem podjęcia decyzji o przejściu na własną działalność gospodarczą, a jest nim niezależność. Potwierdzamy, własna działalność gospodarcza to tak naprawdę jedyny sposób na odzyskanie zawodowej wolności. To ty decydujesz kiedy i jak pracujesz. To ty wybierasz swoje zlecenia i projekty. To ty ustalasz stawkę za swoją pracę. To ty wybierasz sobie ludzi, z którymi chcesz współpracować. To ty decydujesz gdzie pracujesz – własna działalność założona w jednym kraju wcale nie oznacza, że musisz pracować tylko w tym kraju. Każda decyzja jest w twoich rękach i nikt cię nie kontroluje. Na początku może to wydawać się przerażające, ale już po kilku miesiącach pracy na własnej działalności zobaczysz, że ta wolność uzależnia i daje ci nieograniczone możliwości.

  1. Korzyści za odwagę

To co blokuje wiele osób przed założeniem działalności gospodarczej to lęk przed wysokimi kosztami, którym nie zdołamy sprostać zwłaszcza na początku. Strach ma wielkie oczy natomiast w rzeczywistości nie ma czego się bać. Jeśli na własnej działalności nie planujesz współpracować ze swoim byłym pracodawcą, możesz skorzystać z tak zwanej ‘ulgi na start’ oraz ‘małego ZUS’. Ta pierwsza zwalnia cię z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne przez sześć pierwszych miesięcy prowadzenia własnej działalności gospodarczej. ‘Mały ZUS’ natomiast umożliwi ci płacenie obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne jeśli twoje dochody nie przekroczą określonej przez przepisy kwoty.

  1. Zarabiaj więcej

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej niesie za sobą szereg korzyści finansowych, których umowa o pracę nigdy ci nie da. Po pierwsze, możesz obniżyć wysokość podatku dochodowego poprzez włączenie wydatków, które ponosisz w związku z działalnością gospodarczą, do kosztów uzyskania przychodów. Po drugie, sam wybierasz sposób opodatkowania podatkiem dochodowym – podatek liniowy, ryczałt, czy karta podatkowa – decyzja należy do ciebie. Po trzecie, co zaskakujące, wysokość składek ZUS również może okazać się dużo bardziej korzystna niż w przypadku umowy o pracę. Składki, które płacisz prowadząc własną działalność może i są dość wysokie, ale jednak niezależne od dochodu, natomiast składki dla osoby zatrudnionej rosną wraz z zarobkami. Dlatego przy wysokich dochodach, własna działalność gospodarcza zdecydowanie bardziej się opłaca.

  1. Skorzystaj z pomocy

Prawie wszyscy, którzy planują założyć własną działalność gospodarczą obawiają się, że nie poradzą sobie z formalnościami. W praktyce nie jest to wcale trudne, ale jeśli uważasz, że ten temat cię przerasta, zleć to tym, którzy się na tym znają. Dobre biuro rachunkowe  nie tylko założy za ciebie własną działalność gospodarczą, ale również jeśli np. chcesz pracować za granicą, przygotuje wszystkie niezbędne formalności, aby ci to umożliwić. Biuro rachunkowe może nawet wystawiać za ciebie faktury, płacić podatki i składki ZUS. To ogromna zaleta, która zdejmuje z ciebie odpowiedzialność za porządek w finansach tak abyś ty mógł się zająć jedynie tym co jest dla ciebie ważne i na czym się znasz.